Overslaan en naar de inhoud gaan

Er is iets mis met de propaangasinstallatie. Wie lost het op?

12 december 2025 - Wanneer een klant een defect vaststelt aan zijn/haar propaangasinstallatie, is het niet altijd duidelijk wie ze moeten bellen. Antargaz of een installateur. Eigenlijk is dat makkelijk te bepalen op basis van waar het defect zich bevindt.

 

Wie is verantwoordelijk voor welk gedeelte van de installatie?

Een propaangasinstallatie bestaat doorgaans uit drie delen.

  • Een gedeelte onder hoge druk.
  • Een gedeelte onder middendruk.
  • En een gedeelte onder lage druk.
installatie van een UPSO-OPSO

Onder het gedeelte onder hoge druk vallen de gastank (bovengronds of ondergronds) en zijn appendages, zoals de peilmeter, veiligheidsklep, vulmond, dienstkraan, etc. Als daar een defect is, moet de klant beroep doen op Antargaz. 

Onder het gedeelte onder middendruk verstaan we de eerste ontspanningsgroep (de voorontspanner en de drukbegrenzer) en het leidingswerk tot en met de tweedetrapsontspanner (die in de gevelkast zit). Wij leggen bij de installatie van de gastank ook de buitenleiding en bieden de klant een garantie van 2 jaar. Wordt er een defect vastgesteld binnen de garantieperiode, dan kan de klant beroep doen op de technische dienst van Antargaz. Is de garantie verstreken, dan moet de klant een installateur engageren om het defect te repareren. 

Vanaf de tweedetrapsontspanner begint het gedeelte onder lage druk. Voor een defect in dat gedeelte, dient een klant steeds contact opnemen met een installateur.

Bij het uitvoeren van werken zal Antargaz steeds gebruik maken van materiaal conform de geldende norm. We zullen ook steeds alle wettelijke verplichtingen (pijpleidingsattesten, drukproeven, respect voor de wettelijke afstanden, etc.) naleven.

Een visuele representatie van een standaard propaangasinstallatie (met gevelkast)

Typeschema van een propaangasinstallatie

Een speciaal geval: een installatie met UPSO-OPSO

Aangezien een UPSO-OPSO (gecombineerde ontspanner) de druk meteen afbouwt naar lage druk, staat al het leidingwerk ook onder lage druk. Een interventie aan de buiten- of binnenleidingen is dus steeds de verantwoordelijkheid van de installateur

In geval van een installatie met UPSO-OPSO (afbeelding rechts) plaatst Antargaz dan ook enkel de tank en levert de upso-opso aan de klant . De plaatsing van die upso-opso en de leidingen (zowel buiten als binnen) neemt de installateur voor zijn rekening.

Nautila met standaard eerstetrapsdrukregelaar en met gecombineerde drukregelaar (upso-opso)